Przedstawiony zasilacz to znana wszystkim konstrukcja zasilacza laboratoryjnego 0-30V 0-3A ze strony www.electronics-lab.com. W mojej wersji zastosowałem dwa identyczne, odseparowane galwanicznie moduły zasilaczy. Trafo to przewinięta Zatra TS 200/0412. Najpierw odwinąłem uzwojenia pierwotne, pozostawiając na rdzeniu jedynie uzwojenie 230V i folię izolacyjną. Następnie nawinąłem 2 uzwojenia 24V do zasilania modułów zasilaczy oraz cztery uzwojenia 5V do zasilania mierników, które zrealizowałem na tym projekcie. Mierniki działały bezproblemowo od razu po zmontowaniu, musiałem tylko dobrać dzielnik do amperomierza. Pomiar prądu ma rozdzielczość do 0,01A i jest mierzony spadek na rezystorze R7. Przy nieobciążonym zasilaczu występuje na nim napięcie ok. 4 mV, jednak nie wpływa to na wskazania miernika. Jako tranzystory mocy wykorzystałem 2n3055 zamontowane na radiatorach. Zastosowałem chłodzenie z dwóch wentylatorów komputerowych. Wentylatory montowałem gdy prawie wszystko było już złożone, więc tymczasowo chłodzenie jest zasilane z osobnego transformatora 12V, w przyszłości planuję dorobić jakiś sterownik temperaturowy. Ogólnie można uznać projekt za skończony. Spód obudowy to sklejka, wzmocniona listewkami pod trafem i radiatorami. Front wykonany z grubego plastiku, przykręcony na wkręty. Otwory pod wyświetlacze zostały wycięte brzeszczotem i wygładzone pilnikiem.
Jednym z niedociągnięć projektu tego zasilacza są wzmacniacze operacyjne U2 oraz U3, gdzie zastosowano układ TL081 o dopuszczalnym napięciu 36V. Przy zasilaniu z transformatora 24VAC układ wzmacniacza operacyjnego pracuje ze swoim maksymalnym dopuszczalnym napięciem, przez co skok napięcia w sieci lub podłączenie transformatora o trochę wyższym napięciu zasilania może spowodować awarię tego wzmacniacza operacyjnego.
Schemat zasilacza:
Witam ponownie.Co to za czasopismo Elektronika w którym Pan opublikował ten projekt zasilacza ?
Mój zasilacz opublikowany jest też na elektrodzie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1609246 Jest to bardzo popularna konstrukcja, więc pewnie istnieją setki klonów tego zasilacza.
A Miernik częstotliwości na AVR Attiny 2313 gdzie był publikowany bo też mnie interesuje zrobienie takiego miernika
Chyba tylko tutaj: https://ololuki.pl/miernik-czestotliwosci-na-avr-attiny-2313/