Miernik częstotliwości na AVR Attiny 2313

IMG_9540 (Small).JPG

Miernik częstotliwości posiada 3 tryby pomiaru:

 • pomiar częstotliwości
 • pomiar długość impulsu
 • licznik impulsów

Przycisk reset służy do zerowania stanu licznika impulsów, a w dwóch pozostałych trybach wciśnięcie go przelicza okres na częstotliwość i odwrotnie.

Obwód wejściowy to lekko zmodyfikowany układ z czasopisma Praktyczny Elektronik nr 11/1995. Licznik zrealizowany jest w oparciu o mikrokontroler AVR Attiny 2313. Kod źródłowy programu został napisany w języku C.

Płytki w układzie ułożone są w „kanapkę” i połączone za pomocą prętów gwintowanych i tulejek dystansowych zrobionych z miedzianej rurki. Połączenia elektryczne między płytkami wykonane za pomocą listw goldpin.

Obudowa pochodzi z zasilacza komputerowego, panel przedni wykonany z pleksi, na którą naklejony został zalaminowany wydruk z opisami. Wydruk jest zalaminowany taśmą klejącą. Najwięcej problemów sprawiło okno na wyświetlacz, ponieważ dość trudno było idealnie połączyć dwie warstwy taśmy klejącej tak, aby uniknąć pęcherzyków powietrza. Eksperymentowałem także z folią do laminowania, ale okno na wyświetlacz wychodziło wtedy dużo gorzej.

Kod źródłowy miernika:
GitHub

IMG_9542 (Custom).JPG IMG_9543 (Custom).JPG IMG_9546 (Custom).JPG IMG_9547 (Custom).JPG IMG_9548 (Custom).JPG IMG_9549 (Custom).JPG IMG_9550 (Custom).JPG IMG_9551 (Custom).JPG IMG_9553 (Custom).JPG IMG_9558 (Custom).JPG IMG_9560 (Custom).JPG

4 komentarze do “Miernik częstotliwości na AVR Attiny 2313

 1. Tomasz

  Bardzo schludnie wykonane, a swoją drogą mógłbyś umieścić chociaż schemat konstrukcji i mozaikę płytek żeby można było podyskutować na ten temat. Poza tym nie piszesz nic o testach urządzenia, np odczytów częstotliwości w porównaniu z oscyloskopem cyfrowym.

  Odpowiedz
  1. ololukiXP Autor wpisu

   Schemat części analogowej jest dostępny w Praktycznym Elektroniku – klucze analogowe są u mnie sterowane przełącznikami, natomiast część cyfrowa to dzielnik modulo 16 na liczniku 7493 oraz sam mikrokontroler. W trybie pomiaru częstotliwości timer 1 zlicza impulsy, natomiast timer 0 odlicza czas. W trybie pomiaru długości impulsu timer 1 odlicza czas, natomiast początek i koniec jest wyzwalany przez zbocze opadające na wejściu INT0. Nie porównywałem wskazań miernika z innymi urządzeniami, jednak do podstawowych pomiarów, np. żeby sprawdzić czy dobrze zostały dobrane wartości LC sprawdza się bardzo dobrze. Na koniec jeszcze jedna uwaga. Attiny2313 jest wypełniony kodem praktycznie po brzegi, lepiej więc wziąć mikrokontroler z trochę większą ilością pamięci flash.

   Odpowiedz
 2. T.

  Pomysł na obudowę jest świetny, aż się dziwię, że sam na to jeszcze nie wpadłem. Panel czołowy wygląda jak fabryczny:) Zostawiłeś oryginalna filtrację zasilania z zasilacza, czy coś dodawałeś/zmieniałeś?

  Aż dziw bierze, co można zbudować przy pomocy „cieńskiego” Attiny 🙂 Ja ostatnio mam zwyczaj wszędzie pakować FreeRtosa, więc zwykle wybieram większe mikrokontrolery (przydaje się >8kB RAM). Przy okazji zostawię linka do mojej strony www, jest tam poradnik dotyczący FreeRTOSa : http://tomaszpluta.aq.pl/rtos_jak_zaczac.html

  Odpowiedz
  1. ololukiXP Autor wpisu

   Z zasilacza komputerowego wykorzystana jest tylko obudowa. Zasilanie w tym mierniku zrealizowane jest na transformatorze z dzielonym uzwojeniem. Środkowe wyprowadzenie wpięte do masy, dwa pozostałe na mostek Graetza, a za tym wszystkim 7805 i 7905 z odpowiednimi kondensatorami. Napięcie symetryczne jest wykorzystywane przez analogowe obwody wejściowe ze wzmacniaczami operacyjnymi.

   Dzięki za link do informacji o FreeRTOSie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *