Programator AVR ISP – SI Prog.

programator

Projekt powstał w celach edukacyjnych, a także w celu zaprogramowania sterownika do sześciokanałowego potencjometru cyfrowego na układach PGA2310, który mam zamiar za jakiś czas wykonać. Po nieudanych próbach z programatorem STK200, znalazłem projekt programatora do portu szeregowego SI Prog, więc zaprojektowałem i wykonałem do niego płytkę. Płytka została narysowana markerem i wytrawiona w B327. Jedynym problemem przy uruchomieniu, było to, że w programatorze zamontowałem wtyk męski (płytka jest zaprojektowana dla wtyku żeńskiego) i podłączenie prostym kablem COM spowodowało niezgodność pinów. Po odwróceniu pinów w kablu wszystko działa jak należy. Programator pobiera zasilanie z programowanego układu, a do komunikacji z mikrokontrolerem używane jest standardowe, sześciopinowe złącze.
Programator SI Prog służy do kasowania, zapisywania i odczytywania wewnętrznej pamięci Flash i EEPROM mikrokontrolerów Atmel AVR oraz 8051 w systemie ISP. Posiada bardzo prostą konstrukcję i jest tani. Programator obsługuje również szeregowe pamięci Atmel DataFlash. Komunikacja z układem odbywa się szeregowo w systemie (tzw. ISP – In-System Programming), czyli bez wyjmowania układu z podstawki.
Układ podłączamy do portu com w komputerze. Diody zenera wraz z rezystorami 4,7k zabezpieczają mikrokontroler przed zbyt wysokim napięciem na wejściu. Programowany układ powinien mieć własne źródło zasilania.
Programator obsługiwany jest przez program Pony Prog.

Schemat:
programator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *