Podsumowanie konkursu daj się poznać 2017.

Konkurs daj się poznać dobiegł końca. Celem konkursu było rozwijanie projektu programistycznego i pisanie bloga na ten temat. Aplikacja, którą pisałem to obrazki logiczne.

GitHub

W przygotowywanej przeze mnie aplikacji udało się zaimplementować edytor pola rysunkowego i liczb opisujących. Jest też możliwość zapisu i odczytu pola rysunkowego do i z plików w formacie Json. Przy implementacji obsługi plików inspirowałem się tym programem: Simple Drawing App.

Liczba postów oraz commitów rosła wykładniczo w stosunku do mijającego czasu. Może to wynikać z tego, że na początku walczy się z prostymi, ale jednak nieznanymi problemami. Robienie czegoś pierwszy raz zajmuje najwięcej czasu. Dodatkowo można wejść w ślepy zaułek jakiegoś zagadnienia i zmarnować tam trochę czasu – tak było z moją przygodą z wxWidgets. Początkowo chciałem wykorzystać właśnie tę bibliotekę, bo już coś tam miałem w niej napisane, bo licencja trochę bardziej liberalna, bo kontrolki bardziej natywne niż w Qt, ale stary kod nie bardzo chciał mi działać na nowej wersji biblioteki i w końcu zdecydowałem się na użycie Qt i Qt Creatora. Pakiet Qt zadziałał praktycznie od razu, pomijając drobne komplikacji z instalacją debugera. Innym problemem, która zmarnował trochę mojego cennego czasu było zamknięcie dotychczasowego serwera hostingowego, przez co chcąc nie chcąc musiałem walczyć z przenosinami bloga.

Dokumentowanie projektu oraz opisywanie problemów i ich rozwiązań może być przydatne w przyszłości, kiedy będziemy chcieli coś zrobić drugi raz, albo ponownie skonfigurować środowisko po reinstalacji systemu. Wpis na blogu może być wtedy bardzo pomocną ściągą. Tym bardziej, że trudniej go zgubić niż jakieś notatki na kartkach czy w plikach na dysku. Po drugie taki publiczny wpis jednak musi reprezentować sobą jakieś minimum estetyki i być zrozumiały dla czytelników, więc dużo łatwiej będzie w przyszłości odświeżyć sobie wiedzę o jakimś zagadnieniu z blogowego wpisu niż z nabazgranej na szybko karteczki.

Generalnie warto było wziąć udział w konkursie. Uczestnictwo motywowało do mniej lub bardziej systematycznej pracy. Konkurs się kończy ale doświadczenie i wartościowe wpisy na blogu pozostają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *