Płytka powstała z myślą o uruchamianiu urządzeń opartych o mikrokontrolery AVR zasilane napięciem 5V. Uruchamianie złożonych układów elektronicznych na zwykłej płytce stykowej jest proste i bardzo uniwersalne, gdyż nie jesteśmy ograniczeni procesorem, bądź połączeniami na stałe z pewnymi peryferiami, co ma miejsce w gotowych zestawach uruchomieniowych. Jednak przy bardziej złożonych układach zaczyna się gąszcz przewodów i potrzeba ich podłączania za każdym razem. Żeby temu zapobiec powstała właśnie ta płytka z diodami, przyciskami i zworkami. Mikrokontroler włożony jest w płytkę stykową (bread board) i podłączany do tej płytki za pomocą przewodów zakończonymi wtykami goldpin.
Na płytce znajduje się:
8 diod LED sygnalizujących stan wysoki na wejściu. Katody diod połączone są na stałe do masy, a prąd jest ograniczany przez rezystor 1kohm
4 zworki goldpin do ustawiania stanu niskiego lub wysokiego na wyjściu. Początkowo miały tutaj być zastosowane przełączniki dźwigienkowe, jednak podczas projektowania płytki nie wziąłem pod uwagę tego, że w tych przełącznikach gdy dźwignia skierowana jest do góry to zwarty jest dolny styk. Nieintuicyjne byłoby ustawianie dźwigni do góry dla stanu niskiego i w dół dla stanu wysokiego, więc zastosowałem goldpiny – zworka w dolnej pozycji to stan niski i odpowiednio w górnej – wysoki. Niestety, zanim odkryłem to „odwrotne” działanie przełączników dźwigienkowych, zdążyłem zrobić w płytce szerokie otwory na nóżki przełączników – ciężko byłoby do nich przylutować standardowe goldpiny, więc musiałem pokombinować z goldpinami kątowymi, których krótsza część przylutowana jest równolegle do ścieżek.
8 przycisków monostabilnych. Zastosowałem 8 klasycznych mikroswitchy, zwierających do masy przez wspólny opornik 330omów (ogranicza prąd w przypadku ustawienia danego wyjścia mikrokontrolera w stan wysoki). Na płytce jest też miejsce do wlutowania drabinki rezystorów podciągających, jednak na razie z niej zrezygnowałem, ponieważ AVR-y mają wbudowane rezystory podciągające.
Płytka jest malowana ręcznie, farba olejną, wytrawiona w B327. Od strony elementów naklejona jest (na taśmie dwustronnie klejącej) kartka z wydrukowanymi opisami. Kartka ta jest dodatkowo zalaminowana przezroczystą taśmą klejącą. Od dołu płytki naklejona jest taśma piankowa, jak w standardowych płytkach stykowych. Zabezpiecza ona przed zwarciem i porysowaniem biurka.