Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem zbudowania jakiegoś miernika rezystancji szeregowej kondensatorów elektrolitycznych – ESR. Taki miernik jest niezwykle przydatny przy naprawach zasilaczy impulsowych, serwisie urządzeń elektronicznych, jak i dobieraniu elektrolitów z wylutu do nowobudowanych układów.
Przejrzałem wiele projektów w poszukiwaniu czegoś prostego, a jednocześnie w miarę dokładnego. Zbudowałem kilka prototypów, m. in. miernik z Elektora, jednak były problemy z uruchomieniem – chociaż myślę, że to nie wina samego projektu, a jego wykonania – płytka stykowa. Miałem też wykonać miernik ESR na ICL 7107, jednak po przeczytaniu opinii o pływającym zerze zrezygnowałem z tego pomysłu (choć jeśli dzisiaj stałbym przed wyborem projektu, to zdecydowałbym się właśnie na niego, wyprowadzając po prostu potencjometr do regulacji zera na zewnątrz obudowy). Ostatecznie zbudowałem bardzo prosty, ale funkcjonalny miernik esr, przedstawiony poniżej.
Frontpanele miernika zostały wykonane w wielu programach, próbowałem znaleźć ten jeden, ale każdy z nich miał jakieś wady i czegoś mu brakowało – Corel nie drukował koloru czarnego tylko szary, w Inkscape nie potrafiłem zrobić tabelki, więc przygotowałem ją w Open Office Writer, następnie resztę tego panelu zaprojektowałem w testowej wersji Adobe Illustratora.
Panele drukowałem na zwykłym papierze drukarką atramentową, następnie zalaminowałem folią do laminowania. Font użyty w tabeli to Myriad Pro Condensed 6pkt.
Link do plików paneli miernika
Schemat miernika:
Zdjęcia: