Generator oparty jest o projekt AVT 2495. Jest to generator funkcyjny z przebiegami sinus, trójkąt oraz TTL. Wyposażony jest w płynną regulację częstotliwości w zakresie od 2Hz do 200kHz w trzech podzakresach, regulację amplitudy sygnału oraz regulację napięcia stałego (DC offset). Sygnał trójkątny oraz sinusoidalny dostępne są na wyjściu liniowym, natomiast prostokąt na wyjściu TTL.
Czytaj dalej
Archiwum miesiąca: marzec 2014
Zasilacz 5V 1A
Zasilacz powstał z myślą o uruchamianiu układów z mikrokontrolerem w roli głównej. Dotychczas takie układy zasilałem bezpośrednio z komputera napięciem 5V, jednak jest to dość niebezpieczne, gdyż w przypadku zwarcia zostaje wyłączony cały komputer. Rozwiązaniem mógłby być drugi zasilacz komputerowy, jednak jest on dość duży, no i też musiałby zostać zmodyfikowany. Dlatego zdecydowałem o budowie tego zasilacza.
Sercem urządzenia jest tradycyjny 7805 o wydajności 1A. Układ jest zaprojektowany z myślą o zasilaniu z napięcia 12V z zasilacza komputerowego bądź jakiegokolwiek zasilacza o podobnym napięciu stałym na wyjściu. Może on współpracować z zasilaczem komputera, na którym pracujemy, gdyż nawet w przypadku zwarcia zacisków wyjściowych nie pobiera on więcej niż 2A. Układ 7805 jest wyposażony w zabezpieczenia zwarciowe oraz termiczne.
Czytaj dalej
Uniamp – płytka mono
Uniamp to znany i ceniony wzmacniacz stereo konstrukcji Irka ze strony diyaudio.pl. Oryginalna konstrukcja posiada PCB ze zintegrowanym zasilaczem i dwoma końcówkami mocy. Nie odpowiadało mi zbytnio to rozwiązanie, więc postanowiłem zaprojektować własną płytkę w wersji mono. Zrezygnowałem z układu wyłączającego źródła prądowe par różnicowych, zastępując je diodami Zenera. Moja płytka nie zawiera także prostownika i kondensatorów filtrujących, ponieważ przewiduję zrobienie zasilacza na osobnej płytce.
Projekt powstał kilka lat temu, więc rysunek płytki w Eagle jest wykonany dość „dziwnie”.